Przyjdź na bezpłatne badania i sprawdź poziom cukru we krwi, ciśnienia, masę i skład ciała

Przyjdź na bezpłatne badania i sprawdź poziom cukru we krwi, ciśnienia, masę i skład ciała

Niebieskie Miasteczko będzie otwarte dla odwiedzających od godz. 10.00 do 15.00. Każdy będzie mógł sprawdzić poziom cukru we krwi, ciśnienia, masę i skład ciała (procentową zawartość wody oraz tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie specjalną wagą do bioimpendancji), a także zbadać cholesterol przy wskazaniu specjalisty. Dodatkowo, porad udzielać będą: dietetyk, farmaceuta, stomatolog i dermatolog. Przeprowadzane badania są w pełni bezpłatne.

Dlaczego Niebieskie Miasteczko? Kolor nie jest przypadkowy – niebieski jest ogólnoświatowym kolorem walki z cukrzycą, którą Światowa Organizacja Zdrowia określiła mianem epidemii XXI wieku. W 2000 roku 1,13 mln Polaków cierpiało na cukrzycę – obecnie ta liczba wynosi ponad 3 mln (według Polskiego Towarzystwa Diabetologiczne)go, z czego kilkaset tysięcy nie wie, że jest chora i nie podejmuje leczenia. Do 90 proc. przypadków to cukrzyca typu 2. Najczęstszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są: nadwaga, otyłość, nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej. Dlatego tak ważny jest ruch oraz profilaktyka – wykonywanie regularnych, nieskomplikowanych badań.

– Jesteśmy miastem, które od lat dużą wagę przywiązuje do profilaktyki zdrowotnej. Wśród realizowanych przez nas programów jest także ten poświęcony profilaktyce cukrzycy typu 2 i prezencji otyłości. Sam co roku obserwuję, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się wszystkie akcje, dające możliwość skorzystania z badań bez konieczności udania się do przychodni. Namioty, w których lekarze i pielęgniarki udzielają bezpłatnych porad, zawsze są oblegane. Tym samym jest to dowód, z jak cennymi inicjatywami mamy do czynienia. Tym bardziej więc się cieszę, że Kraków znalazł się na trasie tego wydarzenia – powiedział prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

O godzinie 15.00 planowane jest powitanie wolontariuszy fundacji, biorących udział w rajdzie rowerowym „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”. Celem tego wydarzenia jest promowanie znaczenia zdrowego stylu życia w walce ze zwiększającą się epidemią cukrzycy, szczególnie typu 2. Wolontariusze, którzy od kilku miesięcy przygotowują swoją formę do startu w rajdzie już po raz piąty pokonają trasę z południa na północ Polski, przejeżdżając dystans ponad 1000 kilometrów.

Start rajdu odbędzie się 11 czerwca w Zakopanem, wielki finał – 18 czerwca w Gdyni. Wyznaczona trasa wiedzie przez Kraków, Wrocław, Zieloną Górę, Poznań i Bydgoszcz. Wszędzie powstaną Niebieskie Miasteczka, w których każdy odwiedzający będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia, uzyskać porady specjalistów i dowiedzieć się, jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym wśród dzieci i dorosłych.