Widziałeś barszcz Sosnowskiego? Zgłoś miejsce w którym rośnie!

Widziałeś barszcz Sosnowskiego? Zgłoś miejsce w którym rośnie!

Wydział Kształtowania Środowiska kontynuuje zwalczanie barszczu Sosnowskiego na terenie Krakowa, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w ramach programu priorytetowego pn. „Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego”.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel) to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Chwast wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.

Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Roślina pochodzi z Kaukazu. Do Polski został sprowadzony na początku lat 50-tych do prac badawczych. Ze względu na dużą masę jaką wytwarza sądzono, że roślina pomoże rozwiązać problemy paszowe rolnictwa. Eksperymentalnie był uprawiany w wielu ośrodkach na terenie całego kraju.

Informacje o stanowiskach barszczu Sosnowskiego prosimy zgłaszać pod nr 12 616 8884 lub pod adresem poczty elektronicznej: [email protected]