Policyjny pościg za złodziejem w Krakowie

Policyjny pościg za złodziejem w Krakowie

Sceny niczym z filmu akcji rozegrały się nad ranem 12 lipca br. na ul. Facimiech w Krakowie. Policjanci z Komisariatu Policji VI w Krakowie podczas pełnienia służby patrolowej zauważali jadący z dużą prędkością samochód marki Volkswagen Polo. Funkcjonariusze podjęli próbę zatrzymania pojazdu do kontroli, jednak kierujący nie zastosował się do nakazu zatrzymania oraz znacząco przyspieszył na widok radiowozu. Policjanci mając podejrzenie, że reakcja kierującego Volkswagenem może być spowodowana tym, że jest on sprawcą przestępstwa, niezwłocznie podjęli pościg za piratem drogowym. Przypuszczenia funkcjonariuszy okazały się słuszne, bowiem zaraz po zatrzymaniu policjanci sprawdzili kierującego i pojazd w policyjnych bazach. Samochód okazał się kradziony, a kierowca przyznał, że Volkswagena ukradł swojemu przyjacielowi. Jak się okazało nie było to jedyne przestępstwo jakiego dopuścił się 42-latek.

Dzień wcześniej, 11 lipca, sprawca przyjechał do mieszkania swojego przyjaciela, z którym od jakiegoś czasu był w konflikcie. Mężczyzna siłą wszedł do mieszkania, użył wobec znajomego gazu pieprzowego, a następnie przewrócił go i pobił. Następnie przeszukał jego rzeczy, zabierał należący do niego dowód osobisty, kartę bankomatową oraz dowód rejestracyjny i kluczyki do Volkswagena Polo. Po czym mężczyzna opuścił mieszkanie i odjechał skradzionym samochodem. Napadnięty poinformował o całym zajściu Komisariat Policji II w Krakowie. Policjanci niezwłocznie przystąpili do działania. Rozpoczęły się poszukiwania 42-latka, ponadto dane skradzionego samochodu trafiły do policyjnych baz.

Dzięki sprawnej pracy policjantów wystarczył jeden dzień aby zatrzymać sprawcę rozboju oraz odzyskać skradziony pojazd. Nadto, okazało się, że 42-latek był juz poszukiwany do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Wieliczce.

Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie. Podejrzany na wniosek prokuratora został aresztowani na okres 3 miesięcy. Odpowie za rozbój, jest to przestępstwo z art. 280 Kodeksu Karnego, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 12. Odpowie również za nie zatrzymanie się do kontroli drogowej  (od 1 czerwca 2017 roku nie zatrzymanie się do kontroli drogowej jest przestępstwem zagrożonym karą  od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności).

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Wydział do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.