Przyjdź na spacer „Zielone Skrzydła Krakowa”

Przyjdź na spacer „Zielone Skrzydła Krakowa”

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza 15 lipca o godz. 10:00 na spacer „Zielone skrzydła Krakowa” w ramach wakacyjnego cyklu „Zielone marginesy”. 

Historia lotnictwa nieodłącznie wiąże się z terenami zielonymi. Nie inaczej było w Krakowie. To z Ogrodu Botanicznego wystartował pierwszy polski balon na ogrzane powietrze. Jednak na dobre aeronautyka zadomowiła się dopiero na rakowickich błoniach. Stamtąd na przełomie XIX/XX wieku wznosiły się „oczy Twierdzy Kraków” – balony obserwacyjne austriackiej armii. W 1912 roku w miejscu tym powstało lotnisko, a w 4 lata później zaprojektowane zostały lotnicze koszary nawiązujące do francuskiego projektu „ogrodu dla lotników”. W trakcie spaceru jego uczestnicy usłyszą o historycznej zieleni lotniska oraz dowiedzą się, jak roślinność przyczyniła się do rozwoju techniki lotniczej. 

Prowadzenie: Kamil Stasiak. 
Miejsce zbiórki: POMNIK LOTNIKÓW POLSKICH, AL. JANA PAWŁA II. 

Wakacyjny program dedykowany wszystkim miłośnikom krakowskiej zieleni otwartym na jej poszukiwania w miejscach i kontekstach zupełnie wyjątkowych oraz zaskakujących Spotkania, w formie wykładów i spacerów miejskich, stanowią swoistą wędrówkę po świecie roślin zamkniętych w muzealnych gablotach i w przestrzeniach miejskich dalekich od zielonych skojarzeń. Spotkania dla dorosłych odbywają się w soboty o godz. 10.00 (spacery) i niedziele o godz. 16.00 (wykłady) w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna – Kupferhaus).

Foto pixabay