Zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

Zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

W tym roku w projekcie uczestniczą 24 instytucje muzealne wraz z oddziałami (w sumie 44 placówki muzealne). Po raz pierwszy udział w projekcie weźmie Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia”, mieszczące się przy ul. Dunajewskiego 8.

Na szczególną uwagę zasługują: w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie pokaz mappingu „Dziewczyna w czerwonym szaliku: opowiem Wam historię AK” (będzie to 12-minutowa opowieść o losach narodu polskiego od momentu odzyskania niepodległości, poprzez wojnę i okupację po współczesność. Śledząc losy bohaterki narracji będzie można poznać syntetyczną historię działalności Polskiego Państwa Podziemnego). Mapping powstał w związku z 75. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Na mapping obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Muzeum AK oraz w Punkcie Informacji Turystycznej InfoKraków przy ul. św. Jana 2 od 10 listopada. Rezerwacje pod numerem telefonu 12 41 00 770 lub [email protected].

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory zobaczymy wystawę czasową „Rozważny i romantyczny” poświęconą życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. Ekspozycja zbudowana została z pięciu głównych opowieści: „Wiosna” („Nadzieja”), „Lato” („Walka”), Jesień” („Ofiara”), „Zima” („Osamotnienie”) oraz „Pamięć”. Przyjęty w jej scenariuszu sposób prezentacji życia bohatera – w rytmie zmieniających się pór roku – stwarza możliwość realizacji interesującej ekspozycji, będąc zarazem próbą przedstawienia Kościuszki jako człowieka, żołnierza, wizjonera i męża stanu.

Na uwagę zasługuje też MICET Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, które zaprasza zwiedzających do ćwiczeń z budowania scenicznych przestrzeni, komponowania ścieżek dźwiękowych, działań z wirtualnymi artystami: aktorami, scenografami, muzykami w ekspozycji muzeum oraz na warsztat „Wokół Wesela”, prowadzony przez edukatora. Podczas zajęć uczestnicy sięgną do wiedzy z zakresu psychologii, metod aktorskich (Konstantego Stanisławskiego – emocje, Michaiła A. Czechowa – praca z ciałem, dramy, a także Teatru Forum Augusta Boala).

I wreszcie wystawa „#Dziedzictwo” w Muzeum Narodowym w Krakowie to jedna z największych ekspozycji w historii polskiego muzealnictwa. Zgromadzono na niej blisko 650 różnorodnych eksponatów, z których większość nigdy nie była pokazywana. Wszystkie pochodzą ze zbiorów krakowskiego muzeum. Najstarsze pamiętają czasy Bolesława Chrobrego. Można na niej zobaczyć m.in. obrazy Stanisława Wyspiańskiego, pierwsze wydanie „Sonetów krymskich” z odręczną dedykacją Adama Mickiewicza, ale także znaczek „Solidarności” Leszka Sobockiego.

Dodać należy iż I edycja projektu Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich odbyła się 16 października 2005 roku, a frekwencja w roku 2016 wyniosła 31570 zwiedzających.

Zapraszamy w niedzielę 19 listopada w godzinach od 10.00 do 16.00 – wstęp wolny

Zobacz także:

info UMK

Fot. Flickr