Kiedy powstanie nowa linia tramwajowa na Azory?

Kiedy powstanie nowa linia tramwajowa na Azory?

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie rozpoczął przygotowania do kolejnego dużego projektu infrastrukturalnego. Ogłoszono przetarg na przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla linii szybkiego tramwaju na Azory.

W opracowaniu zostaną określone wymagania i oczekiwania dotyczące inwestycji – techniczne, ekonomiczne, funkcjonalne i architektoniczne. Program funkcjonalno-użytkowy stanowi podstawę ustalania planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych. To podstawa do rozpisania przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie danej inwestycji.

Zadanie będzie polegać na budowie linii tramwajowej o długości ok. 2,5 km podwójnego toru wraz z siecią trakcyjną od pętli Krowodrza Górka, wzdłuż ul. Opolskiej do pętli Azory, z 4 przystankami, towarzyszącą infrastrukturą techniczną, sterowaniem ruchem i informacją pasażerską. W ramach projektu, w rejonie ul. Weissa powstanie parking P+R na ok. 200 samochodów. Przewiduje się także budowę kładki rowerowej nad ul. Weissa i przebudowę kładki dla pieszych nad ul. Opolską. Zmodernizowany będzie także układ drogowy powiązany z nową linią tramwajową. Co ważne, opracowanie będzie uwzględniać kontynuację trasy tramwajowej do Bronowic, do pętli w rejonie ul. Chełmońskiego.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla linii tramwajowej na Azory powinno zakończyć się wiosną tego roku. Zaraz potem ZIM Kraków ogłosi przetargi na zaprojektowanie i wybudowanie tej inwestycji. Sama realizacja powinna rozpocząć się w 2019 roku. – To duży projekt zaplanowany na kilka lat. Zakładam, że z nowej linii tramwajowej mieszkańcy będą mogli zacząć korzystać już za około 3 lata – zapowiada dyrektor ZIM Kraków.

Info ZIM

Fot. Flickr

Polub nasz portal na FACEBOOKU i bądź na bieżąco z wydarzeniami w Krakowie – KLIKNIJ   (Ps Dzięki za LIKE 🙂 )