Już dziś! Konkurs układania kostki Rubika na czas

Już dziś! Konkurs układania kostki Rubika na czas

Bicie rekordu rozwinięcia liczby Pi, konkurs układania kostki Rubika na czas, prezentacje kół naukowych, otwarty wykłady oraz degustacja ciasta „Pi Pie”- wszystko to w środę 14 marca na Politechnice Krakowskiej z okazji Dnia Liczby Pi. Wydarzenie po raz siódmy organizują studenci Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki, odbędzie się w budynku PK przy ul. Podchorążych 1. Wstęp wolny.

Liczba Pi (3,14…) to najsłynniejsza liczba niewymierna w matematyce, definiowana jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. 14 marca na całym świecie obchodzony jest jej dzień. Na Politechnice Krakowskiej od kilku lat Dzień Liczby Pi organizowany jest na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki, a jednym z jego głównych punktów jest bicie rekordu w recytacji rozwinięcia liczby Pi. Obecny rekord – 1954 cyfry po przecinku – został ustanowiony w 2014 r. przez studenta PK Dawida Wójcika. Od tego czasu czeka na pobicie.

W tym roku w programie święta liczby Pi znalazł się także konkurs układania kostki Rubika na czas. Do obu konkursów można się jeszcze zgłaszać mailowo (na adres: [email protected]), możliwe będzie także zgłoszenie osobiste w trakcie wydarzenia. Czekają atrakcyjne nagrody.

Program wydarzenia:

  • 11.00 – uroczyste rozpoczęcie
  • 11:20 -12:00 – wykład inauguracyjny: „Szerszy horyzont matematyki”, dr hab. Eugeniusz Szumakowicz, prof. PK
  • 12:10 -14:30 – wydziałowa sesja kół naukowych
  • 14:40 – konkurs recytacji rozwinięcia liczby Pi, po nim konkurs układania kostki Rubika na czas.

Więcej na stronie internetowej: www.dzienliczbypi.pl.