Po włosku, po prostu ! Prawdziwa Italia w sercu Serenady

Po włosku, po prostu ! Prawdziwa Italia w sercu Serenady

Różnorodna, barwna, smakowita i prosta. Taka jest właśnie kuchnia włoska. Nic więc dziwnego, że podbija serca ludzi na całym świecie, zyskując również coraz więcej zwolenników w Polsce.

Prawdziwym „capolavoro” na włoskiej mapie Krakowa jest restauracja Cucina Aperta znajdująca się w Galerii Handlowej Serenada.  To miejsce, w którym zarówno smak, jak i aromat potraw oddaje charakter toskańskiego miasteczka Siena, z którego pochodzą receptury dań. To również w tym mieście szkolił się personel restauracji pod okiem mistrza kuchni włoskiej Nico Atrigna.

Znający język Dantego, szybko zorientują się, że nazwa idealnie odzwierciedla koncepcję miejsca. Cucina Aperta to dosłowna charakterystyka restauracji, w której kuchnia jest „otwarta”, czyli widoczna dla odwiedzających, dzięki czemu każdy może być uczestnikiem całego procesu powstawania kulinarnych specjałów. Cucina Aperta łączy w sobie dwa regiony Włoch – północny i południowy, co jest widoczne w serwowanych daniach. Dlatego każdy miłośnik kuchni włoskiej znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy gustuje w południowych potrawach śródziemnomorskich obfitujących w ryby, owoce morza i warzywa, czy wielbionych na północy pomidorach, makaronach i mięsie.

Co ważne to jedna z niewielu restauracji, która oferuje tak szeroki wachlarz posiłków bezglutenowych. Makarony wyrabiane na miejscu, produkty sprowadzane bezpośrednio z Włoch oraz talent kulinarny kucharzy, sprawia, że zarówno podniebienia wymagających smakoszy, jak i te borykające się z różnymi alergenami, wyjdą z restauracji zadowolone i najedzone.

Na zdjęciu:  Zastępca szefa kuchni Jacek wraz ze specjalistą kuchni włoskiej Luigi w Cucina Aperta.

 

Jakie jeszcze atrakcje czekają na Was w Cucina Aperta? Restauracja ma bardzo bogatą ofertę. Można w niej skosztować zarówno śniadań, wybrać się na obiad czy kolację w gronie najbliższych, jak i zorganizować lunch biznesowy. Klasyczny wystrój wnętrza, przyjazna atmosfera i wszechobecny włoski klimat sprawiają, że jest to idealne miejsce na integrację dla pracowników, tym bardziej, że Cucina Aperta oferuje również kameralne warsztaty kulinarne, podczas których można zgłębić tajniki przyrządzania potraw włoskich oraz udoskonalić swoje umiejętności gotowania pod okiem specjalistów.

Na każdy dzień tygodnia restauracja przygotowuje wiele specjałów dla swoich gości. W poniedziałki i wtorki króluje pasta w ramach Festiwalu Makaronów. W środy można delektować się menu degustacyjnym, próbując wielu smakowitych potraw. Od czwartku do niedzieli najważniejsze miejsce w kuchni mają owoce morza.

 

A w planach, jak zdradza nam manager restauracji, Cucina Aperta ma niejedną niespodziankę dla swoich sympatyków.

 

O wszystkich ofertach specjalnych i wydarzeniach w restauracji dowiesz się z fanpage Cucina Aperta:

https://www.facebook.com/cucinaaperta/

 

oraz już wkrótce strony internetowej:

www.cucinaaperta.pl

 

Więcej informacji:

[email protected]

[email protected]

 

Zapraszamy do
Cucina Aperta, Centrum Serenada,  Poziom 2

 

Materiały partnera