„Bezpieczeństwo pieszych” – druga odsłona kampanii ZIKiT

„Bezpieczeństwo pieszych” – druga odsłona kampanii ZIKiT

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie rusza z kolejną odsłoną kampanii „Bezpieczeństwo pieszych”.  W związku z tą akcją w pojazdach komunikacji miejskiej jest już emitowany filmik „WEŹŻE UWAŻAJ!”. Teraz został przygotowany projekt stałej organizacji ruchu, który zostanie pilotażowo wdrożony przy niesygnalizowanych przejściach dla pieszych w ciągu ulicy Armii Krajowej. Prace rozpoczną się za tydzień, a zakończą się na przełomie maja/czerwca br.

W ciągu ulicy Armii Krajowej pomimo oznakowania poziomego (pasy wibracyjne) oraz pionowego (tablice fluorescencyjne) nadal dochodzi do wypadków z udziałem pieszych.

To są te miejsca, które w ostatnich latach w statystykach policyjnych pojawiają się najczęściej z uwagi na dużą liczbę ofiar śmiertelnych. Na ulicy Armii Krajowej na przestrzeni ostatnich dwóch lat zginęły 3 osoby. To byli piesi, którzy zginęli na pasach – podkreślił Waldemar Marcinkowski, Podinspektor Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Krakowie.

ZIKiT wspólnie z Policją postanowił podjąć nowatorskie działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa dla pieszych. Opracowany został nowy projekt stałej organizacji ruchu. Na początku zmiany zostaną zaimplementowane na przejściach w rejonie węzła drogowego z ulicą Bronowicką oraz w rejonie stacji paliw w ciągu ulicy Armii Krajowej. Dwa obecne pasy ruchu – służące do jazdy w jednym kierunku – przed przejściem dla pieszych zostaną rozdzielone i zwężone. Takie rozwiązanie pozwoli skanalizować ruch, wyegzekwować na kierowcach przejazd z mniejszą prędkością, zapobiec manewrowi wyprzedzania.

Nowa organizacja ruchu ma na celu zwrócenie jeszcze większej uwagi kierowców, że zbliżają się do przejścia dla pieszych. Wprowadzone rozwiązanie będziemy cały czas monitorować. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi będziemy je stosować także na innych przejściach w Krakowie – powiedział Łukasz Franek, Zastępca Dyrektora ds. Transportu Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Fot i info ZIKiT