Wielkie otwarcie muzeum fotografii w budynku zabytkowej strzelnicy

Wielkie otwarcie muzeum fotografii w budynku zabytkowej strzelnicy

Już jutro wielkie otwarcie zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej. Mieszkańcy i turyści przez cały weekend, 15-16 września, będą mogli zwiedzić tymczasową siedzibę Muzeum Historii Fotografii. Wstęp na wydarzenia i wystawy będzie bezpłatny.

Otwarcie naprawdę będzie huczne. Oprócz ponownie udostępnionej, stałej wystawy „Portret”, będzie można spędzić czas w muzealnej księgarni czy restauracji „Projekt Strzelnica”. Działalność muzeum w strzelnicy zainauguruje wystawa prac Wojciecha Plewińskiego – jednego z najwybitniejszych polskich fotografów powojennych oraz laureata tegorocznej edycji Nagród Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki. Ekspozycja została podzielona na trzy części. Pierwsza dotyczy współpracy z tygodnikiem „Przekrój”, druga przedstawia portery wykonane podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie, a trzecia to fotografie reportażowe pochodzące z serii „Ziemie zachodnie” wykonane w drugiej połowie lat 50. XX wieku.

Równolegle prezentowana będzie wystawa plenerowa „Fotografie teatralne Wojciecha Plewińskiego”, towarzysząca premierze albumu pod tym samym tytułem, wydanego przy wsparciu miasta Krakowa.

To nie koniec atrakcji, w plenerze będzie można zobaczyć wystawę „Plewiński. Na scenie”. Natomiast w sobotę, o godz. 13.00, zaplanowano spotkanie z fotografem, prowadzone przez Wojciecha Nowickiego, będące jednocześnie prezentacją albumu „Plewiński. Na scenie”. Publikacja zawiera blisko 200 fotografii i prezentuje zdjęcia z około 50 spektakli. Z kolei w niedziele zwiedzający będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie stałej „Portret” o godz. 12.00, 14.00, 16.00.

Przypominamy, zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej w ciągu ostatnich trzech lat przeszła sporą metamorfozę. Koszt modernizacji budynku wyniósł prawie 12 mln zł, z czego większą część pokryło miasto.

Szczegóły programu Dni Otwartych MHF na strzelnicy na stronie internetowej mhf.krakow.pl.

Info UMK/MHF