Areszt dla członków grupy przestępczej

Areszt dla członków grupy przestępczej

Prokuratorzy Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie w toku postępowania ustalili, że grupa działała w latach 2016 – 2017 na terenie Warszawy, Katowic, Zabrza, Szczecina oraz wielu innych miejscowościach na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Członkowie grupy handlowali samochodami skradzionymi na terenie Niemiec m.in. w Hamburgu, Berlinie. Jak ustalono –  sprawcy dokonywali legalizacji samochodów poprzez przerabianie ich oznaczeń identyfikacyjnych (VIN) oraz podrabianie niemieckich dokumentów. Następnie wynajęte osoby dokonywały rejestracji samochodów w polskich urzędach.

Sprawcy handlowali samochodami takich marek jak Porsche, Mercedes, Audi, BMW, Jaguar. Każdorazowa wartość pojazdów wyniosła ponad 50 tysięcy Euro.     

Dariuszowi K.  postawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupa przestępczą, przyjmowania samochodów pochodzących z kradzieży, zlecania podrabiania dokumentów dotyczących samochodów jak i zlecania ich rejestracji. Prokuratorzy ustalili również, że podejrzany oszukiwał osoby, którym zlecał rejestrację pojazdów, ponieważ nie zwracał im kosztów poniesionych przez nie w związku zapłatą akcyzy za samochody.

Ponadto zatrzymany Michał L. usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, paserstwa luksusowych samochodów BMW i Mercedes. 

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Foto poglądowe: Policja

Czytaj również:

W centrum Krakowa zatrzymano mężczyznę. Chciał się umówić z 14-latką