Pamiątki z kursu strzeleckiego przyczyną kłopotów pasażera na krakowskim lotnisku

Pamiątki z kursu strzeleckiego przyczyną kłopotów pasażera na krakowskim lotnisku

Wieczorem 5 grudnia na lotnisku w Krakowie-Balicach podczas kontroli bezpieczeństwa pasażerów odlatujących do Sztokholmu, ujawnionych zostało 5 sztuk amunicji kaliber 9 mm. Amunicja znaleziona została w pokrowcu od laptopa i należała do biznesmena ze Szwecji.

Właściciel, w trakcie prowadzonych czynności przyznał się, że nie posiada żadnym zezwoleń na posiadanie broni lub amunicji. Wyjaśnił funkcjonariuszom, że ujawnioną amunicję otrzymał podczas kursu strzeleckiego, który ukończył w Szwecji zaledwie kilkanaście dni temu … z wynikiem pozytywnym. 

Podróżny, oprócz przewożenia wbrew przepisom ostrej amunicji w bagażu podręcznym,  nie wiedział też o obowiązującym od 1 grudnia 2018 r. całkowitym zakazie noszenia i przemieszczania broni na terenie województw śląskiego i małopolskiego, w związku z trwającym w Katowicach w dniach 3-14 grudnia Szczytem Klimatycznym UNESCO COP-24 (Rozporządzenie Ministra SWiA z dnia 11 października 2018 roku). 

Obywatel Szwecji został zatrzymany i postawiono mu zarzut z art. 263 § 2 kk tj. nielegalne posiadanie broni lub amunicji. Po nocy spędzonej w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych, mężczyznę przesłuchano w Prokuraturze Rejonowej Kraków Prądnik Biały w charakterze świadka z pouczeniem z art. 183 kpk, a następnie zwolniono.