Poprawa bezpieczeństwa pieszych na ulicy Armii Krajowej

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na ulicy Armii Krajowej

Zdecydowana poprawa bezpieczeństwa pieszych na ulicy Armii Krajowej w Krakowie. Pokonanie tej ulicy przez przejście dla pieszych na wysokości Novotela już nie przypomina działań wojennych. Nowatorskie rozwiązania jakie wprowadzi tam Zarząd Dróg Miasta Krakowa pół roku temu, działają – informuje ZDMK

Potwierdzają to badania przeprowadzone prze młodych naukowców związanych miedzy innymi z Politechniką Krakowską. Skrupulatnie obserwowali oni zachowania kierowców przejeżdżających przez przejście przed i po zmianach. Wyniki jednoznacznie wskazują na pozytywną zmianę zachowań kierowców.

Zdecydowanie zmniejszył się procent przypadków omijania jednego samochodu przez drugi, tuż przed, i na samym przejściu dla pieszych. Przed zmianami takiego procederu dopuszczało się około czterech kierowców na sto. Po zmianach już tylko, średnio, dwóch i pół na stu. Kierowcy chętniej też zatrzymują się przed przejściem dla pieszych. Szanse pieszego na przejście przez ulicę bez zatrzymania się przed zebrą zwiększyły się z około 65% na prawie 90%. Kierowcy w tym miejscu także zwolnili. Wcześniej kierowcy przejeżdżali przez przejście z prędkościami bliższymi siedemdziesięciu kilometrom na godzinę. Teraz starają się trzymać, przepisowej w tym miejscu pięćdziesiątki. Wszystkie te pozytywne zmiany na kierowcach wymusiło zwężenie i rozdzielenie pasów ruchu gumowymi uchylnym pachołkami. Nowatorskie rozwiązanie Zarządu Dróg Miasta Krakowa będzie stosowane na innych skrzyżowaniach w mieście.