[Za darmo] W weekend weź udział w spacerze z przewodnikiem!

[Za darmo] W weekend weź udział w spacerze z przewodnikiem!

Nadchodzący weekend będzie okazją do wzięcia udziału w spacerach związanych z artystycznym duchem miasta – teatrem, malarstwem i architekturą. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Organizatorzy w sobotę, 8 grudnia proponują udział w jednym z dwóch spacerów:

 • dla odznaki brązowej: „Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego”Stanisław Wyspiański był gwiazdą na firmamencie polskiej kultury. Dziecko Krakowa, niskiego wzrostu, wątły, chorowity. Z pozoru spokojny i opanowany, wewnątrz nieznający granic swojej fantazji. Miał kilku przyjaciół i wielu wielbicieli, adoratorów. Był malarzem, reformatorem grafiki książkowej, poetą, dramatopisarzem i reformatorem teatru. Podczas spaceru poznamy miejsca z nim związane.
  Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.
 • dla odznaki srebrnej: „Szlakiem Heleny Modrzejewskiej” – w roku 100-lecia nadania praw wyborczych kobietom
  Najsłynniejsza na świecie polska aktorka teatralna karierę rozpoczęła w Krakowie, a kontynuowała ją w USA i Wielkiej Brytanii. Wielka patriotka i przyjaciółka Wyspiańskiego. Nasz spacer to podróż do Krakowa przełomu XIX i XX wieku, gdy po brukach jeździły dorożki, a po zmroku zapalano latarnie gazowe. Opowieść o sławie, miłości i sztuce. Poznamy miejsca ważne dla Modrzejewskiej – zarówno ze względu na jej karierę i rozwój artystyczny, jak i życie osobiste.
  Spotkanie o godz. 9.30 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

W niedzielę, 9 grudnia odbędą się dwa kolejne spacery:

 • dla odznaki brązowej: „Tajemnice ulicy Kanoniczej”
  Nazwa ulicy po raz pierwszy pojawia się w 1401 roku. Budowali tutaj swoje domy kanonicy – członkowie kolegium duchownego przy katedrze wawelskiej. Każdy z domów przy tej ulicy poszczycić się może bogatą i długą historią sięgającą nierzadko II połowy XIV wieku. Domy, choć w swych zrębach średniowieczne, mają fasady z różnych epok od XVI-XVII w. Przyczynił się do tego pożar, jaki strawił niemal całą ulicę w roku 1455.
  Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.
 • dla odznaki złotej: „Miejskie wille i pałace”
  Czy wiecie, ile różnych willi i pałaców ukrytych jest pomiędzy zabytkowymi, krakowskimi kamienicami? A gdzie jest ich najwięcej? Kto je wybudował, kto w nich mieszkał? Dlaczego tak wyglądają? Jeżeli nie wiecie, to zapraszamy na spacer szlakiem willi i pałaców, podczas którego poznacie wiele ciekawostek i miejsc, o których nie wiedzieliście!
  Spotkanie o godz. 9.30 w Domu Turysty PTTK przy ul. Westerplatte 15/16.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie, przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

Info UMK